۰۵ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۵, ۱۳۹۹

چگونه می توانیم دیگران را ببخشیم؟

فروردین ۵, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

چگونه می توانیم دیگران را ببخشیم؟

یکی از کارهایی که انجام آن همیشه برای انسان سخت بوده پاسخ بدی با خوبی یا به عبارتی جبران بدی با محبت و بخشش نابخشودنیها بوده است.این مسأله موضوع بسیاری از داستانها و رمانها را نیز تشکیل می دهد تا جایی که بسیاری از افراد به داستانهایی علاقه دارند که در آن با عشق به نفرت پاسخ داده شده است.

هر گاه افراد مورد توهین و بی احترامی دیگران قرار می گیرند،احساس وحشت، نگرانی، ترس، غم و اندوه، افسردگی و نفرت به سراغ شان می آید و آنها را افسرده می کند.مطالعات نشان می دهد کلید طول عمر و سلامتی توسعه عادت بخشش است.محققان روانشناسی اجتماعی می گویند اگر می خواهید زندگی شاد و خوشحالی داشته باشید نابخشودنیها را ببخشید. این واقعاً محبت آمیزترین کاری است که هرانسانی می تواند برای خود انجام دهد. ممکن است افرادی که در حق دیگری گناهی را مرتکب می شوند سزاوار بخشش نباشند اما این حق افراد است که از شر درد و غم و اندوه آزاد شوند. همانطور که «آن لندزر» می گوید: نفرت مانند اسیدی است که اگر در کشتی ریخته شود آن را از بین می برد.

گاهی اوقات بخشش را می توان با چشم پوشی از اشتباههای دیگران ممکن ساخت. کسی که اشتباه دیگری را میبخشد لذت زیادتری از فرد بخشوده شده کسب می کند. عفو و بخشش باید در شخصیت گنجانده شود و نه به عنوان پاسخ به توهینها بلکه به عنوان روش زندگی قرار بگیرد زیرا نفرت و خشم مانند سم به انسان صدمه میزند و بخشش مانند پادزهر عمل میکند، بهترین انتقام در برابر دشمنان داشتن یک زندگی موفق و شاد است، از دشمن به عنوان کسی استفاده کنید که باعث رشد شده و برای مبارزه با انرژیهای بد توانمند شوید،بخشش موجب آزاد کردن خشم،ترس و درد می شود و دریچه های قلب را به شادی، صلح و عشق باز می کند.

محققان می گویند: قدرت بخشش را دست کم نگیرید، بخشش کلید سلامت عاطفی، روانی و جسمی است. افراد بیرحم مستعد ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی، دردهای مزمن، اختلال عملکرد عصبی،سیستم ایمنی سرکوب شده،اضطراب و افسردگی بوده و از داشتن یک زندگی اجتماعی خوب محروم هستند. پرورش کینه در دلها باعث میشودجهان خصمانه به نظر برسد.آنها نشان داده اند بیمارانی که از دردهای مزمن رنج می برند بعد از رها کردن کینه و خصم و توجه به بخشندگی زخمها و دردهایشان التیام می یابد.

مؤسسه سلامت زنان دانشگاه هاروارد طبق یافته های اخیر اعلام کرد بخشش منجر به بهبود سلامت روانی و جسمی می شود. محققان دریافته اند افرادی که کینه به دل می گیرند و ذهن شان را در اختیار افکار کینه جویانه قرار می دهند با سفتی عضلات و افزایش فشار خون و تعرق روبه رو می شوند.بررسیها نشان می دهد افرادی که آمرزنده و بخشنده هستند فشار خون و ضربان قلب شان عملکرد خوبی دارد و کاهش کار قلب با بهبود روابط در ارتباط است.

همچنین مطالعات نشان می دهد زن و شوهرهایی که به راحتی همدیگر را عفو می کنند و اشتباه های هم را می بخشند و احساس خیرخواهانه ای را به هم ابراز می کنند درگیری و مشکلات شان را به طور مؤثرتری حل می کنند و دردشان کم می شود. در یک مطالعه کوچک در افراد مبتلا به درد مزمن کمر روشن شد کسانی که از تمرینات مدیتیشن استفاده کرده و بر خشم خود کنترل داشتند و احساس شفقت و بخشش را در خود تقویت کرده بودند احساس درد و اضطراب کمتری نشان می دادند. وقتی کسی را می بخشید حس بهتری نسبت به کسی که به شما صدمه زده به دست می آورید. مطالعات نشان می دهد افرادی که در طول جلسات روان درمانی از عفو و بخشش صحبت می کردند نسبت به سایر افراد، پیشرفت های بیشتری در سلامت روانی و جسمی داشتند.