۲۷ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۲۷, ۱۳۹۸

پایان سفر ۱۶۴ ساله نپتون به دور خورشید

خرداد ۲۷, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

پایان سفر ۱۶۴ ساله نپتون به دور خورشید

سیاره نپتون امروز ۲۰ آگوست ۲۰۱۰ زمانی که با زمین و خورشید در یک خط مستقیم قرار بگیرد برای اولین بار پس از ۱۶۴ سال در مقابل خورشید قرار خواهد گرفت. این تقابل از آن جهت اهمیت دارد که طی آن نپتون به موقعیتی باز می گردد که در زمان کشفش در سال ۱۸۴۶ قرار داشت، به بیانی دیگر نپتون پس از ۱۶۴ سال سفری کامل به دور خورشید را به پایان می رساند.

به صورت اتفاقی تقابل سال ۱۸۴۶ نیز در روز ۲۰ آگوست رخ داده است، با این وجود در آن سال سیاره نپتون تا یک ماه پس از تقابل یعنی تا ۲۳ ماه سپتامبر کشف نشد.

کشف سیاره نپتون از سابقه جالبی برخوردار است.

سیاره اورانوس در سال ۱۷۸۱ به صورت اتفاقی توسط “سر ویلیام هرشل” و طی جستجوهای وی در میان اجرام اعماق آسمان کشف شد. با گذشت زمان اخترشناسان دریافتند موقعیت اورانوس آنچنان که پیش بینی کرده بودند، نیست و گمانه زنی ها درباره وجود سیاره ای دیگر که نیروی گرانشش بر روی حرکات اورانوس تاثیر می گذارد آغاز شد.

در اواسط دهه ۱۸۴۰ مردی انگلیسی به نام “جان کوچ آدامز” و مردی فرانسوی به نام “اوربین لو وریه” به صورت جداگانه موقعیت این سیاره جدید و احتمالی را بر اساس تاثیر آن بر روی اورانوس محاسبه کردند اما هر دو این افراد در جلب توجه اخترشناسان رصد کننده برای جستجوی سیاره ناموفق ماندند.

در نهایت اخترشناس آلمانی “یوهان گال” موقعیت تخمینی سیاره احتمالی را رصد کرد و موفق به دیدن نواری آبی-سبز از سیاره شد که به تدریج به سیاره نپتون شهرت پیدا کرد. روز کشف نپتون ۲۳ سپتامبر ۱۸۴۶ بود و افتخار کشف این پدیده نجومی به هر سه اخترشناسی که در کشف آن سهیم بودند داده شد.

در واقع “گال” اولین فردی نبود که نپتون را رصد کرد، این افتخار نمی تواند به هیچ کس دیگری به جز گالیله برسد که دو بار در ۲۸ دسامبر ۱۶۱۲ و ۲۷ ژانویه ۱۶۱۳ نپتون را رصد کرده بود اما آن را با یک ستاره به اشتباه گرفته بود.

برای تقریبا یک قرن، نپتون دورترین سیاره از خورشید شناخته می شد و این افتخار را زمانی از دست داد که سیاره پلوتون در سال ۱۹۳۰ کشف شد. اما اکنون اتحادیه بین المللی اخترشناسی با عزل پلوتون از مقام سیاره بودن، افتخار پیشین نپتون را به او بازگردانده است.

بر اساس گزارش ان بی سی، به دلیل ۳۰ واحد نجومی فاصله از خورشید، هر واحد نجومی برابر فاصله خورشید تا زمین است و به دلیل قطر کوچک و ۴۹ هزار و ۵۶۰ کیلومتری، سیاره نپتون در تلسکوپهای آماتوری بسیار کمرنگ و کوچک دیده می شود و برای دیدن آن در روزهای آینده به یک دوربین دو چشمی یا یک تلسکوپ کوچک نیاز خواهید داشت.