۱۳ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۱۳, ۱۳۹۹

لاپاراسکوپی

فروردین ۱۳, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی از انواع روش های جراحی است که هم به جهت تشخیص بیماری و هم درمان کاربرد دارد و با توجه به کم تهاجمی بودن آن ، یک انتخاب مناسب در دستان جراحان می باشد. ( متخصص زنان تهران )

در گذشته های نه چندان دور اعمال جراحی بر روی اجزای داخلی شکم و لگن ، تنها از روش ایجاد برش بزرگ بر روی جداره شکم ( لاپاراتومی ) امکان پذیر بود اما حدودا سه دهه است که با تجلی تکنولوژی لاپاراسکوپ ، بسیاری از این اعمال جراحی از طریق روش لاپاراسکوپی قابل اجرا می باشند.

کاربرد لاپاراسکوپی

تمامی جراحی های زنان و دیگر اعمال جراحی که در زیر به آن ها اشاره خواهیم نمود ، چنانچه با هر یک از اهداف تشخیص یا درمان باشند ، به کمک تکنیک لاپاراسکوپـی امکان پذیر خواهد بود.

لاپاراسکوپی جراحی های زنانه اعم از :
لاپاراسکوپی کیست های تخمدانی
لاپاراسکوپی افورکتومی ( خارج کردن تخمدان ها )
لاپاراسکوپـی به منظور بررسی و تشخیص ناباروی
لاپاراسکوپـی به منظور درمان بارداری خارج از رحم
لاپاراسکوپی هیسترکتومی ( خارج کردن رحم از بدن )
لاپاراسکوپی آندومتریوز ( رشد بافت رحم در خارج از آن )
لاپاراسکوپی به منظور درمان پروپلاس ( افتادگی ) رحم و مثانه
لاپاراسکوپی میومکتومی ( خارج نمودن فیبروم های بزرگ شده )
لاپاراسکوپـی برای بستن لوله های رحمی به منظور جلوگیری دائم از بارداری
لاپاراسکوپـی به جهت درمان عفونت و چسبندگی رحم ، تخمدان ها یا لوله های فالوپ
و غیره
دیگر اعمال جراحی که به کمک لاپاراسکوپی انجام می پذیرد:
اهدای کلیه
درمان فتق
تشخیص تومورهای سرطانی مربوط به کبد و پانکراس
انجام جراحی های اسلیو یا بای پس معده به منظور لاغری
لاپاراسکوپی روده ( درمان مشکلات مربوط به بخش هایی از روده )
لاپاراسکوپی صفرا یا آپاندیس ( خارج نمودن آپاندیس و کیسه صفرا )
جراحی های اکتشافی با هدف یافتن بیماری هایی که تشخیص آن ها دشوار است
و غیره
روش کار جراحی لاپاراسکوپی

در فوق با انواع اعمال جراحی که با تکنولوژی لاپاراسکوپ انجام می گردد آشنا شدید اکنون از نحوه انجام آن نیز مطلع خواهید شد:

جراحی لاپاراسکوپی از انواع عمل های سرپایی به شمار می آید چرا که عموما نیازی به بستری شدن ندارد و پس از عمل ، بیمار می تواند مرخص شود. این تکنیک اغلب طی بیهوشی عمومی انجام شده و برخلاف روش های قدیمی که نیاز به برش های بزرگ داشت ، در این متد بسته به نیاز و وسعت عمل از یک تا پنج برش معمولا به طول نیم تا ۱ سانتی متر ایجاد می گردد.

پس از بیهوشی بیمار ، جراح متخصص ابتدا توسط کانولا ( لوله ای بسیار نازک ) حفره شکمی را با گاز کربن دی اکسید یا گاز اکسید نیتروژن پر می کند. این کار به منظور جدا کردن و فاصله انداختن بین اعضای داخلی با دیواره شکم بوده که با هدف بهتر دیده شدن اندام ها و کاهش خطر آسیب به اندام های دیگر انجام می پذیرد.

هنگامی که شکم متورم شد دستگاه لاپاراسکوپ از طریق شکاف کوچکی که در ناف ایجاد می شود وارد بدن شده و به وسیله دوربینی که به سر آن متصل است ، تصاویر شفافی را بر روی مانیتور نمایان می کند. لاپاراسکوپ در واقع لوله ای بلند و نازک می باشد که بر روی آن دوربینی با وضوح بالا و نور شدید نصب شده است تا بتواند تصاویر اندام های داخل شکم و لگن را به صورت زنده بر روی مانیتور برای پزشک ارسال کند.

اگر جراحی از نوع اکتشافی و تشخیصی بوده باشد پس از بررسی کامل اعضا و جوارح ، عمل پایان یافته و شکاف به وجود آمده بخیه می گردد اما چنانچه عمل جراحی با هدف درمان نیز انجام شده باشد پس از ارزیابی اندام ها مجدد برش هایی به منظور وارد نمودن ابزارهای مورد نیاز دیگر ایجاد می شود. در انتها بعد از اتمام کار ، ابزارهای جراحی خارج و گاز تخلیه می گردد و برش ها بخیه می شوند.

مزایای لاپاراسکوپی

همانطور که بیان شد لاپاراسکوپی از تکنیک های نسبتا نوین بوده که از سال ۱۹۰۰ وارد عرصه پزشکی شده است و از آن پس شاهد پیشرفت های شگرفی در انجام اعمال جراحی بوده ایم. با توجه به مزایای نام برده شده در زیر و شعار دنیای جراحی در زمینه

” انجام عمل های بزرگ از طریق برش های کوچک ”

لاپاراسکوپـی از روش های مورد استقبال جراحان قرار گرفته است.

مزایای لاپاراسکوپی شامل موارد زیر است:

کاهش چسبندگی پس از عمل
کاهش زمان بستری در بیمارستان
کم بودن درد بیمار پس از عمل نسبت به جراحی های باز
عدم نیاز به برش وسیع بر روی شکم و در نتیجه عدم ایجاد اسکار بزرگ
به دلیل کوچک بودن برش ها و شکاف های مورد نیاز احتمال عفونت بسیار کمتر است
کاهش بروز فتق پس از عمل ( در ۲۰ درصد از جراحی های باز عارضه فتق رخ می دهد )
دوره نقاهت کوتاه و بهبودی سریع بیمار و بازگشت او به فعالیت های روزمره در کوتاه ترین زمان
لاپاراسکوپی رحم و بارداری

برخی تصور می کنند لاپاراسکوپی و بارداری با یکدیگر مغایرت دارند اما باید بدانید چنانچه لاپاراسکوپـی به منظور خروج اندام های تولید مثل انجام نشود لذا هیچگونه ناسازگاری با یکدیگر نداشته و حتی در تشخیص و درمان ناباروری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه لاپاراسکوپی

هزینه عمل لاپاراسکوپی بنا به نوع بیماری و وسعت عمل متفاوت بوده و از طرف پزشک معالج به بیمار اعلام خواهد شد. قابل ذکر است که خدمات بیمه ای شامل این نوع جراحی می شود و شرایط بیمه نیز می تواند در تعیین قیمت لاپاراسکوپی تاثیرگذار باشد.