علت پارگی کیسه آب جنین در بارداری چیست و چه علائمی دارد؟

پارگی زودرس کیسه آب زمانی رخ می‌دهد که کیسه غشای حامل جنین و مایع آمنیوتیک قبل از زایمان پاره شود. در اغلب موارد پارگی کیسه آب باعث شروع فرآیند زایمان شده و مداخله بیشتری لازم نیست. (در برخی موارد، انقباضات و دردهای زایمانی خود به خود آغاز نمی‌شود و القای زایمان لازم است).

اما یک مشکل بزرگ‌تر، “پارگی زودرس کیسه آب قبل از ترم” است که در آن پارگی کیسه آب قبل از هفته ۳۷ بارداری رخ می‌دهد.

دریافت مراقبت‌های کامل دوران بارداری، داشتن تغذیه مناسب و اجتناب از سیگار کشیدن می‌تواند احتمال بروز پارگی زودرس کیسه آب قبل از ترم را کاهش دهد.

عوامل زیر شما را بیشتر در معرض خطر پارگی کیسه آب قرار می‌دهد:
– سیگار کشیدن در دوران بارداری
– سابقه پارگی قبلی کیسه آب
– ابتلا به بیماریهای مقاربتی خاص
– عفونت باکتریایی واژن
– جدا شدن جفت
– خونریزی مزمن واژن در دوران بارداری
– چندقلوزایی

علائم و نشانه‌ های پارگی کیسه آب در بارداری
علامت پارگی کیسه آب، نشت و خروج مایع از واژن است. راه تشخیص نشت مایع آمنیوتیک از ادرار این است که بوی آن را استشمام کنید.

آیا پارگی کیسه آب نگران کننده است؟
خطر عمده پارگی زودرس کیسه آب قبل از ترم، وقوع زایمان زودرس است که با خطرات خاصی برای شما و نوزادتان همراه است. خطرات دیگر شامل عفونت مایع آمنیوتیک است و اگر سر جنین هنوز به سمت دهانه رحم نچرخیده باشد، خطر پایین افتادگی و یا فشردگی بند ناف وجود دارد.

اگر بوی آن مانند بوی آمونیاک باشد، احتمالاً ادرار است. اما اگر دارای بوی تا حدودی شیرین باشد، احتمالاً مایع آمنیوتیک می‌باشد. اگر احتمال پارگی کیسه آب وجود دارد، با پزشک خود تماس بگیرید تا فوراً تحت معاینه و بررسی قرار بگیرید.