۲۵ مهر ۱۳۹۸
مهر ۲۵, ۱۳۹۸

سه ماه سوم بارداری

مهر ۲۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

سه ماه سوم بارداری از هفته چند شروع میشه ؟

سه ماه سوم بارداری : کل دوران بارداری نه ماه ( ۳۹ الی ۴۱ هفته ) می باشد که این نه ماه به سه دوره سه ماه تقسیم می شود ؛ بانوان باردار از هفته ۲۸ام وارد دوره سه ماه سوم بارداری می شوند. ( لابیاپلاستی )

هنگامی که مادران در سه ماه آخر دوران بارداری قرار می گیرند تغییراتی در آن ها رخ می دهد و دچار مشکلاتی هم چون تنگی نفس ، تورم ، ترشح سینه ، ابتلا به بواسیر ، ایجاد اختلال در خواب ، بدن درد ، گرفتگی بینی و غیره می شوند که آن ها می توانند با رعایت توصیه های پزشک معالج خود و استراحت از بروز این موارد جلوگیری کرده و یا آن ها را کاهش دهند.

اما در حالت کلی بروز موارد فوق امری عادی و طبیعی می باشد و پس از زایمان این مشکلات بر طرف می شود.

بایدها و نبایدهای سه ماه سوم بارداری
حفظ سلامت جنین و مادر در دوران بارداری در گرو رعایت صحیح مراقبت ها و نکات دوران بارداری می باشد به همین علت بانوان باردار باید طبق توصیه های پزشک خود عمل کنند.
بانوان باردار از هفته ۲۸ بارداری تا هفته ۳۶ام باید هر دو هفته یک بار توسط پزشک متخصص زنان و زایمان معاینه شوند و بعد از هفته ۳۶ام نیز آن ها باید هر هفته جهت معاینه به پزشک مراجعه کنند تا از سلامت جنین مطمئن شوند.
مادران باردار باید تمامی گروه های غذایی هم چون گوشت ، ماهی ، لبنیات ، سبزیجات و غیره را در رژیم غذایی خود قرار دهند.
مادران در دوره بارداری باید از مصرف مواد غذایی خام و نپخته هم چون تخم مرغ خام ، سوشی و غیره خودداری کنند.
سوسیس ، کالباس ، سس سزار برخی از مواردی است که در دوران بارداری باید از رژیم غذایی بانوان حذف شود، زیرا موارد ذکر شده احتمال ابتلا به بیماری هایی هم چون توکسوپلاسموزیس را در مادران باردار افزایش می دهد.
مصرف سیگار برای همه افراد مضر می باشد حال بانوان باردار علاوه بر عدم مصرف سیگار باید از قرار گرفتن در مجاورت افراد سیگاری نیز اجتناب کنند.
بانوان از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل در دوران بارداری منع می شوند.
بانوان باید از مسافرت در دوره سوم بارداری خودداری کرده و در صورت لزوم حتما نکات مورد نیاز را رعایت کنند و در صورت بروز تغییراتی هم چون خونریزی سریعا به پزشک مراجعه کنند.
بانوان باردار در رابطه با انجام ورزش در این دوره ، باید با پزشک معالج خود صحبت کنند زیرا آن ها در برخی از موارد از انجام برخی از ورزش ها منع می شوند.
خطرات سه ماهه آخر بارداری
خونریزی شدید
کندگی جفت
پاره شدن کیسه آب
کاهش حرکات جنین