۲۴ مهر ۱۳۹۸
مهر ۲۴, ۱۳۹۸

زایمان

مهر ۲۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

زایمان

زایمان به دو روش طبیعی و سزارین انجام می شود. در زایمان طبیعی ، جنین از طریق عبور از کانال واژن از رحم خارج می شود و سزارین یک عمل جراحی است که با ایجاد برش بر روی شکم و رحم ، جنین از رحم خارج می شود. ( متخصص زنان )

زایمان طبیعی

زایمان اوج مرحله بارداری است که در آن یک یا چند جنین از رحم مادر متولد می شوند. در زایمان طبیعی ، طبیعت بدن انسان اقدامات زایمان را طی یک فرآیند کاملا طبیعی و فیزیولوژیک و بدون نیاز به هیچ گونه مداخله ای انجام می دهد و ماما و پزشک تنها نقش حمایتگر را در این نوع از زایمان ایفا می کنند.

به طور کلی در زایمان طبیعی ، جنین از کانال واژن عبور کرده و در نهایت از رحم خارج می گردد.

طبق تحقیقاتی که اخیرا در کشورهای پیشرفته انجام پذیرفته است نتایج حاصل شده حاکی از آن است که زایمان طبیعی به مراتب از زایمان سزارین بهتر است و در این کشورها حدودا ۸۵ درصد زایمان ها به روش طبیعی انجام می شوند.

متاسفانه در کشور ما به دلیل اطلاع رسانی نادرست ، فرهنگ زایمان مورد هجمه قرار گرفته وعمدتا خانم ها به ویژه خانم های جوان به لحاظ ترس از درد زایمان طبیعی ، مترصد انجام زایمان به روش سزارین می باشند.

فواید زایمان طبیعی

مبتنی بر تحقیقات به عمل آمده بر روی تکنیک های زایمان ( طبیعی و سزارین ) ، نتایجی که جامعه پزشکی به آن دست یافته است گویای آن است که فواید زایمان طبیعی در مقایسه با زایمان سزارین بسیار بیشتر است.

هر روزه پژوهشگران در ارتباط با میزان اثرگذاری روش زایمان طبیعی بر سلامت فیزیکی و روانی نوزادان در آینده به دستاوردهای نوینی می رسند که نویدبخش سلامت بیشتر مادر و جنین در زایمان به روش طبیعی می باشند.

فواید جسمی زایمان طبیعی برای مادر

کاهش خطر مرگ
کاهش احتمال عفونت
کاهش میزان خونریزی
کاهش آسیب دیدگی مثانه
پیشگیری از آسیب پذیری روده
پیشگیری از ترومبوفلبیت یا لخته شدن خون در پا
حداقل بودن میزان درد پس از زایمان
امکان شیردهی زودتر و موفق تر
تسریع روند بهبودی
کاهش مدت زمان بستری
کاهش میزان برش و بخیه زایمان
عدم وجود خطرات و عوارض بیهوشی
بازگشت سریع تر به امور روزمره

فواید جسمی زایمان طبیعی برای جنین

به دلیل ایجاد فشار بر قفسه سینه نوزاد در حین تولد ، ریه های نوزاد از مایعات و ترشحات پاکسازی می شود ، همچنین آمنیوتیک موجود در ریه نوزاد نیز در اثر ایجاد فشار زایمان دفع می شود.
همانطور که پیشتر اشاره شد در زایمان طبیعی ، جنین از مجرای واژن عبور می کند ، لذا می تواند در این مسیر باکتری های محافظت کننده را بردارد.

باکتری های محافظت کننده وارد روده نوزاد شده و سیستم ایمنی وی را تشکیل می دهند. همچنین سیستم قلبی و عروقی نوزاد را تحریک نموده و منجر به بهبود گردش خون و آمادگی او برای تولد می گردند.

در زایمان طبیعی ، فرآیند رشد جنین به طور کامل اتفاق می افتد و پس از تکامل رشد ، جنین متولد می شود.
در زایمان به روش طبیعی احتمال مرگ و میر نوزاد نیز کاهش می یابد.
کودکانی که به روش طبیعی متولد می شوند از بهره هوشی بالاتری برخوردارند.
احتمال استرس و میزان آن در نوزادانی که به روش طبیعی به دنیا می آیند بسیار کاهش می یابد.
احتمال ابتلای نوزادانی که به روش طبیعی متولد شده اند به بیماری دیابت در آینده کمتر می باشد.
به دلیل عدم استفاده از داروهای بیهوشی در زایمان طبیعی ، عوارض ناشی از این داروها در زایمان به روش طبیعی وجود نخواهد داشت.
به دلیل تماس فیزیکی مادر و جنین در زایمان طبیعی و ارتباط چهره به چهره مادر و جنین در حین تولد ، مکیدن شیر توسط نوزاد بهتر صورت می پذیرد و مغز نیز رشد مطلوب تری خواهد داشت.
احتمال ابتلا به بیماری های تنفسی و ریوی در کودکانی که به روش طبیعی متولد می شوند کاهش می یابد.
نوزادانی که به روش طبیعی به دنیا می آیند ، کمتر در معرض ریسک ابتلا به حساسیت های غذایی ، آلرژی و عدم تحمل لاکتوز در سنین بزرگسالی قرار دارند.
سیستم گوارشی نوزادانی که به روش طبیعی متولد می شوند از باکتری های مفیدی برخوردار است که سبب افزایش مقاومت بدن کودک در مقابل بیماری ها به ویژه بیماری های عفونی می شود.
در زایمان طبیعی به دلیل ارتباط مستقیم بدنی مادر با نوزاد ، مزایای روانی بسیاری چون افزایش هوش برای نوزاد وجود خواهد داشت.

عوارض احتمالی زایمان طبیعی

گاهی اوقات ممکن است زایمان طبیعی عوارض احتمالی ای در پی داشته باشد که در ادامه به شرح آن ها خواهیم پرداخت:

خونریزی مادر در حین زایمان
احتمال پارگی کف لگن و طولانی شدن دوران بهبودی
ریسک افتادگی لگن پس از زایمان
احتمال وارونگی رحم در موارد بسیار نادر
فشار بند ناف بر روی نوزاد و در نتیجه افزایش ریسک محرومیت از اکسیژن

البته لازم به ذکر است که چنانچه متخصص زنان تشخیص دهد که زایمان سزارین برای جنین و مادر مفید تر است ، می بایست حتما زایمان به روش سزارین انجام شود.

زایمان سزارین

در زایمان به روش سزارین ، برشی بر روی جداره شکم و رحم ایجاد می شود و سپس از این طریق اقدام به خارج نمودن جنین از رحم صورت می گیرد و بدین ترتیب نوزاد متولد می شود.

به طور کلی ، سزارین یک روش زایمان غیرطبیعی است که تحت بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می شود که متاسفانه می تواند منجر به بروز عوارض جبران ناپذیر جسمی و روحی برای جنین و مادر شود.

گرچه برخی متخصصان معتقدند که با پیشرفت روزافزون علم پزشکی ، امنیت زایمان به روش سزارین رو به افزایش است ، اما همچنان برخی دیگر از متخصصان بر این باورند که عمل سزارین می تواند خطرات و عوارضی را برای مادر و جنین در پی داشته باشد.

البته لازم به ذکر است در صورتی که فرآیند زایمان مادر آغاز شده ولی هنوز پیشرفتی در آن اتفاق نیفتاده باشد ممکن است بنابرصلاحدید متخصص زنان ، زایمان به روش سزارین برای مادر وجنین مناسب تر بوده و این روش پیشنهاد گردد.

در چه مواردی زایمان به روش سزارین پیشنهاد می گردد ؟

در صورتی که مادر سابقه عمل سزارین داشته باشد.
در مواقعی که قبلا جراحی های دیگری بر روی رحم مادر انجام شده باشد.
در مواردی که بیش از یک جنین در رحم مادر وجود داشته باشد.
در صورتی که پزشک احتمال دهد که کودک دارای وزن بالا است.
در مواردی که نوزاد در وضعیتی قرار دارد که پشت وی به سمت دهانه رحم بوده و سر او به در بالا قرار داشته باشد یا اصطلاحا در وضعیت بریج باشد.
در مواردی که نوزاد در حالت عرضی در رحم قرار گرفته باشد.
در مواقعی که مادر دارای جفت سر راهی باشد ، یعنی وضعیتی که در آن جفت به قدری پایین آمده که منجر به انسداد دهانه رحم شده است.
در شرایطی که مادر درگیر انسدادی چون فیبروم باشد و این مسئله سبب غیرممکن شدن زایمان به روش طبیعی شده باشد.
در مواردی که جنین دچار دفرمیتی یا وضعیت غیرعادی نظیر اختلال طناب عصبی باز باشد و این امر سبب خطرساز شدن زایمان به روش طبیعی گردد.
در مواردی که مادر به برخی بیماری ها نظیر ایدز ، هپاتیت ، تبخال و زگیل تناسلی مبتلا باشد.

لازم به ذکر است که متخصص زنان ، هرگز موعد انجام زایمان به روش سزارین را پیش از ۳۹ هفتگی تعیین نمی کند مگر در موارد خاصی که زمینه پزشکی وجود داشته باشد.

بنابراین متخصص زنان تا قبل از اینکه از رشد کامل کودک اطمینان حاصل نکرده باشد و از دنیا آمدن نوزادی سالم مطمئن نباشد اقدام به عمل سزارین نخواهد کرد.

فواید سزارین

اطلاع دقیق مادر از زمان تولد نوزاد و بنابراین کاهش استرس و اضطراب وی برای تولد جنین
عدم انقباض و احساس درد در بخش میانی واژن و ناحیه پرینه
کاهش خونریزی شدید پس از زایمان
کاهش نشت ناگهانی ادرار یا به عبارتی بی اختیاری ادرار
البته ممکن است پس از زایمان به روش سزارین ، مادر در ناحیه شکم و محل برش جراحی با درد مواجه باشد که این مسئله با مصرف مسکن قابل کنترل خواهد بود.

عوارض زایمان سزارین

به دنبال داشتن خطرات و عوارض بیهوشی برای مادر و جنین
نیاز به بستری شدن به مدت زمان طولانی تر
طولانی شدن روند بهبودی
احتمال حملات قلبی برای مادر
افزایش احتمال لخته شدن خون در موضع جراحی
لخته شدن خون در رگ ها
افزایش خونریزی
احتمال باز شدن زخم جراحی
ایجاد آسیب به روده و مثانه
ایجاد بی حسی و درد در موضع برش
بروز عفونت بعد از زایمان
افزایش احتمال اختلالات تنفسی در نوزاد
افزایش خطر مرگ نوزاد به خصوص طی ماه اول تولد
احتمال پارگی رحم
ایجاد اختلال در شیردهی
احتمال آسیب دیدن کودک در حین جراحی
افزایش احتمال پرفشاری خون ریوی برای نوزاد
هزینه بالاتر نسبت به زایمان به روش طبیعی

در پایان باید خاطر نشان نمود که میزان درد موجود در ناحیه لگن ، اختلالات جنسی و افسردگی پس از زایمان در هر دو تکنیک زایمان مشابه هم می باشد.

به طور کلی ، انتخاب هر یک از روش های زایمان به عهده متخصص زنان بوده و قاعدتا پزشک برای تعیین روش زایمان ، بر اساس شرایط مادر و جنین همه جوانب را می سنجد و در نهایت بر اساس شرایط هر فرد ، روش درمانی مناسب برای وی را بر می گزیند.