۱۳ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۱۳, ۱۳۹۹

درمان بواسیر

فروردین ۱۳, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

درمان بواسیر

درمان بواسیر که به آن هموروئید نیز گفته می شود بسیار آسان و ایمن می باشد، اما برخی از افراد به دلیل تصورات اشتباهی که در مورد این بیماری دارند آن را پنهان کرده و ممکن است برای درمان آن اقدام نکنند که این امر موجب حاد شدن بواسیر شده و مشکلات زیادی را برای آن ها خواهد داشت.

بیماری بواسیر به علت پارگی و کشیدگی رگ ها و مویرگ های موجود در ناحیه مقعد ایجاد می شود که این کشیدگی و پارگی نیز بنا به دلایل مختلفی همچون وارد شدن فشار بیش از حد به رگ های مقعد در اثر بارداری و یبوست اتفاق می افتد.

فشاری که به رگ های این ناحیه وارد می شود صدماتی را ایجاد خواهد کرد که درجات مختلفی خواهد داشت که عبارتنداز:

درجه ۱: اجابت مزاج در این نوع از بواسیر با دفع خون روشن همراه بوده و علائمی همچون بیرون زدگی ندارد.
درجه ۲: از علائم این نوع بواسیر، بیرون زدگی است که خود به خود به درون بر می گردد.
درجه ۳: بواسیر با بیرون زدگی همراه بوده ولی فقط با فشار دست به داخل باز می گردد.

تمامی انواع بواسیر به راحتی قابل درمان بوده و هیچگونه جای نگرانی نیست.

درمان بواسیر با لیزر

زمانی که از درمان هموروئید با روش های پزشکی صحبت می شود افراد گمان می کنند که از چاقو و تیغ جراحی استفاده خواهد شد، در صورتی که چنین نبوده و با پیشرفت علم پزشکی روش هایی برای درمان این بیماری مورد استفاده قرار می گیرند که بسیار ایمن و کم تهاجم می باشند. از جمله موثرترین، کارآمدترین و جدید ترین این تکنیک ها، درمان هموروئید با لیزر می باشد.

شفا کلینیک آنلاین با بهره گیری از جدیدترین متدها و دستگاه های روز دنیا، برخورداری از کادر درمانی متخصص و کاربلد و داشتن کارنامه ای درخشان در زمینه درمان بواسیر با لیزر ، به ارائه خدمات درمان بیماری های نشیمنگاهی با لیزر به بیماران می پردازد.

در صورت تمایل برای رزرو نوبت و دریافت مشاوره های رایگان با شماره ۰۲۱۶۶۹۲۸۶۶۳ یا شماره ۰۹۱۰۶۸۶۵۷۸۱ تماس حاصل فرمایید.

درمان خانگی بواسیر

بواسیر با سبک زندگی افراد و نحوه تغذیه آن ها رابطه مستقیم داشته و به همین دلیل درمان های خانگی تاثیر زیادی در کنترل و کاهش علائم این بیماری دارند. ۲ نکته قابل توجه در رابطه با درمان هموروئید با روش های خانگی عبارتنداز:

از دیدگاه پزشکی درمان خانگی هموروئید ، یک درمان قطعی به حساب نیامده و تنها برای کاهش و کنترل نشانه های بواسیر و در کنار روش های دیگر استفاده می شود.

درمان خانگی زمانی اثرگذار خواهد بود که بواسیر حاد نبوده و در درجات خفیف خود قرار داشته باشد.

از جمله راهکارهای خانگی درمان هموروئید عبارتنداز:
نوشیدن آب ۸ تا ۹ بار در روز
مصرف مواد غذایی، میوه و سبزیجات حاوی فیبر زیاد
خودداری از مصرف نوشیدنی های حاوی الکل
نشستن در وان آب گرم به مدت ۲۰ دقیقه

درمان با طب سنتی، درمان با کش پلاستیکی یا رابربند، درمان دارویی و درمان با اسکلروتراپی از دیگر روش های درمان بواسیر می باشند.

درمان بواسیر با دارو

همانطور که میدانید بهترین روش برای درمان بواسیر ، جراحی با لیزر است ولی در برخی موارد که هموروئید خیلی وخیم نبوده و در مراحل ابتدایی قرار داشته باشد می توان آن را با دارو کنترل یا درمان نمود.

داروهای موثر در درمان بواسیر

استفاده از پماد هایی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد با تاثیری که در بی حس نمودن موضع و قابض کردن آن دارند قادر به برطرف کردن علائم بواسیر بوده و در برخی موارد می تواند آن را درمان کند. پماد آنتی هموروئید معروف ترین این پمادها است که در بهبود بخشیدن به علائم هموروئید نقش موثری دارد.

استروئید ماده اصلی پمادهای مورد استفاده برای درمان بواسیر می باشد به همین دلیل مصرف مداوم آن ممکن است در افراد مشکلات پوستی به وجود آورد لذا استفاده از این پمادها تنها یک هفته مجاز بوده و نباید بیشتر از این مدت مورد استفاده قرار گیرند.

از جمله این داروها:

پماد ایپروئید
پماد هیدروکورتیزون
پماد مشک
لوسیون و پماد پراموکسین
پماد نیتروگلیسیرین
پماد لیدوکائین
پماد ام جی
داروی روهمورین

پماد هیدروکورتیزون

این پماد معمولاً به منظور رفع علائم هموروئید همچون تورم، درد و خارش کاربرد دارد. در هنگام استفاده از این دارو توجه داشته باشید که با دهان، گوش، بینی و چشمانتان برخورد نکند.

پماد نیتروگلیسیرین

ترکیبات این پماد به گونه ای است که به محض جذب شدن توسط بدن،  no آزاد کرده و با گشاد نمودن عروق ناحیه مقعد موجب گردش طبیعی خون در این ناحیه شده و به این ترتیب به درمان هموروئید می پردازد.

تسکین سوزش و درد مقعد از دیگر تاثیرات این دارو بوده و افراد به منظور جلوگیری از بروز عوارض احتمالی باید از مصرف همزمان آن با سالیسیلات ها اجتناب نمایند.

پماد مشک

هفت داروی گیاهی و طبیعی بزوار مصنوعی، کالامین، مشک، بوراکس، کهربا، گلابی و بورنول در ترکیب این دارو مورد استفاده قرار می گیرند.

با مصرف داروی مشک سموم از ناحیه مقعد پاکسازی شده و به تولید بافت جدید کمک می شود.

همچنین استفاده از این دارو با حفظ رطوبت ناحیه مقعدی موجب راحت تر شدن عمل دفع شده و به این ترتیب تورم و درد این ناحیه را کاهش می دهد.

پماد لیدوکایین

پماد لیدوکایین که یک بی حس کننده موضعی است راه انتقال پیام های عصبی را با بستن کانال کلسیم به دستگاه عصبی مرکزی مسدود می کند. به همین دلیل بیمار هیچگونه دردی را حس نمی کند. درمان عروق بواسیری از دیگر کاربردهای این پماد بوده و ضدالتهاب است.

بهتر است در صورت داشتن حساسیت موضعی یا بارداری از مصرف لیدوکایین پرهیز کرد.

پماد ایپروئید

این پماد به دلیل داشتن اثرات ضدالتهابی، بی حس کنندگی، قابض کنندگی و ضد درد بودن به عنوان یک داروی رایج برای درمان هموروئید به شمار می رود. پماد ایپروئید به دلیل عوارضی که دارد نباید بیش از ۷ روز مورد استفاده قرار گیرد.

پماد و لوسیون پراموکسین

یکی از داروهای پرکاربرد در درمان بواسیر پراموکسین است که قادر به از بین بردن سوزش، درد و خارش می باشد.

افراد در نظر داشته باشند که به هیچ عنوان بدون مشورت از پزشک نباید از این دارو برای کودکان زیر ۱۲ سال استفاده کرد.

درمان گزش حشرات، اگزما، آبله مرغان، آفتاب سوختگی و سرخک از جمله کاربردهای پماد لوسیون پراموکسین-کالامین می باشد که از دیگر محصولات این پماد است.

نازک شدن پوست، بروز تاول، خارش پوست، خشکی و سوزش از جمله عوارض ناشی از استفاده این پماد هستند.

پماد ام جی

برای ساخت این پماد از گیاهی بهره گرفته می شود که التیام بخش و ضد التهاب بوده، ضد قارچ و ضدباکتری می باشد و دارای اثر منقبض کنندگی است و تاثیر زیادی در بهبود زخم دارد.

گیاه مورد نظر به دلیل داشتن یون های وازواکتیو و یون های منقبض کننده عروق در بهبودی بواسیر تاثیر زیادی دارد.

دارای روهمورین

از داروی روهمورین می توان به عنوان یکی از موثرترین و بهترین داروها برای درمان بواسیر نام برد که با خشک نمودن عروق بواسیری به درمان این بیماری می پردازد.

ترکیبات این دارو به گونه ای است که در برخی موارد موجب بهبود و درمان شقاق های احتمالی می شود.

این دارو را باید زمانی مصرف کرد که معده خالی باشد به همین ترتیب قبل از نهار و شام و طبق نظر پزشک دو عدد از این دارو را مصرف کنید.

استفاده از این دارو معمولاً تا برطرف شدن کامل ناراحتی توصیه شده و استفاده از آن در دوران شیردهی و بارداری باید تحت نظر پزشک باشد.

بهترین داروی درمان بواسیر

از پماد و شیاف آنتی هموروئید می توان به عنوان موثرترین دارو برای درمان هموروئید نام برد.

این دارو نه تنها موجب بهبود بخشیدن به علائم بواسیر و درمان آن می شود که در درمان دیگر اختلالات مقعدی همچون خارش مقعدی، التهاب راست روده و شقاق نیز موثر است.

افراد باید در نظر داشته باشند که استفاده از داروهای ذکر شده موجب درمان قطعی هموروئید نشده و تنها در بهبود بواسیرهای درجه ۱ و ۲ کاربرد داشته و پاسخگوی موارد شدیدتر این بیماری نیست.

جراحی و لیزر بهترین و قطعی ترین روش برای درمان بواسیر هستند که روش جراحی به دلیل داشتن درد ودردسر زیاد امروزه کمتر مورد استفاده قرار گرفته و لیزر که روشی قطعی، بدون درد با حداقل میزان خونریزی و درد است بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.