۲۸ فروردین ۱۳۹۹
فروردین ۲۸, ۱۳۹۹

برداشتن خال و زگیل

فروردین ۲۸, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

برداشتن خال و زگیل

برداشتن خال و زگیل : ضایعات پوستی و بیماری هایی که سبب بروز علائم ناخوشایندی همچون خال و زگیل بر روی پوست بعضی از اندام های بدن می شوند ، فرد را مترصد درمان می کنند. به منظور برداشتن خال و زگیل ، روش های مختلفی وجود دارد که در ادامه مقاله به معرفی و شرح توضیحاتی مختصر درباره هر یک خواهیم پرداخت. ( متخصص زنان اهواز )

اما لازم است پیش از پرداختن به این مقوله ، با مفهوم خال و زگیل آشنا شوید.

خال چیست ؟

خال در اثر تجمع سلول هایی رنگدانه ای تحت عنوان ملانوسیت ، به وجود می آید. لازم به ذکر است که ملانوسیت ها حاوی ماده ای رنگی موسوم به ملانین هستند که رنگ این ماده ، معین کننده رنگ پوست می باشد.

حال چنانچه ملانوسیت ها در فضای کوچکی از پوست ، تجمع یابند منجر به تشکیل خال می شوند.

ناگفته نماند که خال ، در برخی موارد تنها به تغییر رنگ پوست می انجامد ؛ ولی در مواردی دیگر علاوه بر تغییر رنگ پوست سبب ایجاد برآمدگی پوستی نیز می شود.

زگیل چیست ؟

زگیل ها ، نوعی  ضایعه پوستی هستند که حالتی گوشتی داشته و از طریق برخی ویروس ها بخصوص ویروس HPV ایجاد می شوند و از طریق تماس با پوست فرد مبتلا ، انتشار می یابند.

زگیل عموما بر روی نواحی دست و پا ایجاد می شود ، البته ممکن است بر روی دیگر نقاط بدن نیز رشد نماید.

روش های برداشتن خال و زگیل

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد ، جهت برداشتن خال و زگیل راه های متعددی وجود دارد ؛ برای اطلاع از اثربخشی هر یک از این روش ها تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

توجه داشته باشید که برای برداشتن خال و زگیل ، می بایست بیمار تحت معاینه قرار گیرد ؛ چرا که در وهله اول باید خال یا زگیل از لحاظ سرطانی بودن مورد آزمایش و بررسی قرار گیرند.

همچنین تشخیص این که کدام یک از روش ها برای برداشتن خال و زگیل مناسب تر است ، به عهده پزشک متخصص می باشد.

برداشتن خال و زگیل با جراحی

قدیمی ترین شیوه جهت رهایی از این ضایعات پوستی ، انجام جراحی می باشد.

این روش ، نیازمند ایجاد برشی عمیق در سطح پوست است ، از این رو محل اسکار جراحی بر روی پوست باقی می ماند ؛ لذا غالبا افرادی که با خال و زگیل پوستی مواجه هستند و درصدد برداشتن آن می باشند ، کمتر از این روش استقبال می کنند.

برداشتن خال و زگیل با لیزر موالیزاتاچ

این روش به طور کلی یک روش ایمن و غیر تهاجمی در برداشتن ضایعات پوستی ، محسوب می شود و تحت بی حسی موضعی ، صورت می گیرد.

به دلیل غیرتهاجمی بودن لیزر می توان اذعان نمود که ریسک بروز عفونت در این روش بسیار ناچیز است.

به طور کلی درد ناشی از برداشتن خال و زگیل با لیزر به آستانه تحمل بیمار و وسعت ناحیه مورد نظر بستگی دارد ، اما معمولا دردی به همراه ندارد.

برداشتن خال و زگیل به روش کرایوتراپی

کرایوتراپی ، یک روش موثر و کارآمد در رهایی از خال و زگیل می باشد.

در این روش ، ضایعات پوستی ( خال ، زگیل و غیره ) فریز می شود و عروقی که وظیفه خونرسانی به آن ناحیه را دارند منجمد شده و این اتفاق ، سبب مرگ بافت موضع مورد نظر شده و به رفع خال و زگیل می انجامد.

نگران جای باقی مانده از خال و زگیل نباشید ، چرا که با تولید سلول های جدید توسط بدن ، بافتی جدید جایگزین محل ضایعات شده و به این ترتیب هیچ اثری از آن ها باقی نخواهد ماند.

در رابطه با زگیل ها باید گفت که زگیل ها در عمده موارد به خودی خود ناپدید می شوند ، البته ممکن است روند از بین رفتن آن ها ماه ها یا سال ها طول بکشد.

در مقابل ، برخی دیگر از زگیل ها وجود دارند که خود به خود از بین نمی روند ، لذا برای از بین بردن آن ها باید از روش هایی اعم از جراحی ، لیزر ، کرایوتراپی و غیره بهره برد.